Охорона та захист лісів

Регіональний ландшафтний парк Равське Розточчя

Регіональний ландшафтний парк "Равське Розточчя" оголошений рішенням Львівської облради від 13.06.2007 р. № 341. Загальна площа парку складає 19103 га, у т .ч. площа ДЛФ 329,0га.
Територіально парк розташований в межах двох адміністративних районів – Яворівського та Жовківського, включаючи територію Рава-Руського лісгоспу (Рава-Руське лісництво), а також на прикордонних територіях з Польщею.
Регіональний ландшафтний парк створено з метою збереження в природному стані типових соснових, букових, унікальних сосново-дубово-букових природних лісів, лучних, болотних об’єктів, а також забезпечення умов для організованого відпочинку населення.
Регіональний ландшафтний парк "Равське Розточчя" розташовується на Равському, Дубровицькому, Верхньоверещицькому, Яновському ландшафтах. Рельєф території характерний для Розточчя. Регіональний ландшафтний парк розділений долинами рік і потоків, характеризується пологосхилими поверхнями, супіщаними ґрунтами, на переходах між ландшафтами поширені локальні підняття висотою до 400 м, розчленовані ярами. Найбільш поширеним видом місцевостей парку є пологосхилі горбогір’я.
Територія покрита переважно буковими і грабово-буковими лісами. Серед трав’яної рослинності переважає лучна рослинність, яка є найпоширенішою в межах річкових долин та заплав. Також зростають рослини, які занесені до Червоної книги України: баранець звичайний, лілія лісова, гніздівка звичайна, підсніжник білосніжний, венерині черевички тощо.
З тваринного світу на території парку зустрічається козуля європейська, дика свиня, лисиця звичайна, борсук звичайний, ондатра звичайна, куниця кам’яна тощо. З птахів поширені лелека чорний, змієїд, орлан-білохвіст, занесені до Червоної книги України.
На території регіонального ландшафтного парку, зокрема, знаходяться споруди та об’єкти цінні в етнографічному та історико-культурному значеннях.
РЛП "Равське Розточчя" -  це також складова частина проектованого міжнародного українсько-польського біосферного резервату "Розточчя", створеного задля збереження цінних природних та історико-культурних комплексів та об'єктів.

Заповідне урочище «НЕМИРІВ»

На території державного лісового фонду Немирівського лісництва знаходиться лісовий заказник «Немирів», який був об'явлений з метою збереження залишків ялицевих лісів на східній границі ареалупоширення ялиці. Відповідно до вимог нової класифікації заповідних територій вказаний лісовий заказник трансформується "Державне заповідне урочище".
Урочище розташоване в І групі курортних лісів Яворівського району і не включене в розрахункову лісосіку головного користування.
Місце розташування і таксаційна характеристика:
Немирівське лісництво, квартали 21,22,27,28, площа 276 га, насадження в основному І бонітету, різного віку та різного складу. Переважають соснові, букові, березові насадження. Окремі з головною породою ялиці білої, віком 85-100 років.
З метою збереження заповідності даної ділянки заборонити всяку діяльність, яка б порушувала природний хід процесів на даній території, в т.ч.:
 • дії, які привели б до зміни гідрологічного режиму території;
 • будівництво будинків і споруд, доріг і трубопроводів, ліній електропередач і інших комунікацій;
 • вишукувані роботи і розробку корисних копалин, порушення грунтового вкриття;
 • всі види користування/ за винятком рубок догляду, вибіркових санітарних рубок, користування лісом в науково-дослідних цілях/ заготівля сіна, лікарських рослин, квітів, випас худоби;
 • полювання, знищення і відлов тварин, розорення гнізд, нор і інших вкрить;
 • прогон домашніх тварин, проїзд моторного і гусеничного транспорту поза межами доріг;
 • проїзд і прохід посторонніх осіб по землях даної території;
 • влаштування привалів, розведення вогнищ і інші форми відпочинку.
Ділянка об'явлена державним заповідним урочищем «Немирів» площею 276,0 га  і включена до складу заповідних територій Рава-Руського лісгоспу Яворівського району.

Ботанічний заказник загальнодержавного значення «Волицький»

Лісівники ДП “Рава-Руський лісгосп” приділяють особливу увагу охороні та збереженні природних умовзростання рослин занесених до Червоної книги України. Серед таких – журавлина дрібноплідна. З цією метою на території Пристанського лісництва Рава-Руського лісгоспу (кв.22-24, Сокальський район) Постановою Ради Міністрів УРСР №383 від 03 серпня 1978 року на площі 150га створено Ботанічний заказник загальнодержавного значення “Волицький”.
Цей заказник входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання та є складовою частиною світової системи природних територій і об”єктів, що перебувають під особливою охороною.
Заказник оголошено з метою збереження, відтворення і відновлення чисельності виду журавлини дрібноплідної, занесеної до Червоної Книги України, а також збереження в природному стані унікального сфагнового болотного масиву перехідного типу.
Основними завданнями Заказника є: охорона умов зростання журавлини дрібноплідної, а також збереження і відтворення умов зростання пальчатокорінників Траунштейнера, травневого та м”ясочервоного, хаммарбії болотної, жировика Лезеля, осоки Бакбаума та Давела, сашника іржавого, шейхцерії болотної, росички круглолистої, видів занесених до Червонї Книги України; збереження в природному стані цілого комплексу мохоосокового болота; підтримка загального екологічного балансу в регіоні.
Зрозуміло, що на цій території існує обмежений режим лісогосподарської діяльності, а саме заборонено меліоративні та будь-які інші роботи, що можуть призвести до зміни гідрологічного режиму цієї території; збір та заготівля плодів журавлини, грибів та лікарських рослин; знищення та пошкодження дерев і чагарників, трав”янистої рослинності; випас худоби і прогін її через його територію; влаштування місць відпочинку та розведення вогню, стоянок автотранспорту; сінокосіння; інші види робіт, що можуть призвести до порушення природних зв”язків та ходу природних процесів, втрати наукової цінності унікального болотного масиву.
Ботанічна характеристика:
 • Рельєф - рівнинний, понижений.
 • Територія заказника нерівномірно покрита рослинністю, зустрічається сосна звичайна, вільха чорна, береза повисла та осика з чагарників - рідко верба. Береза та осика кожного року відпадає, поновлюється природньо.
 • Територія покрита трав”яною рослинністю на 95%.